Los BaƱos & Sta. Rosa UPCAT Refreshers have been moved TO AUGUST 2 & 3 respectively.

Passers & Topnotchers

UPRHS Entrance Exam [View All] [View Wall of Fame]

2012-2013 BRAIN TRAIN UP Rural High School Qualifiers - Topnotchers

  • 1st placer: Celestina Dianne Nicole Larona (Morning Star Montessori)
  • 3rd placer: Jethro Navasero (Christian School International)
  • 4th placer: Justin Jay Del Mundo (Christian School International)
  • 5th placer: Angelica Joy Camacho (Christian School International)
  • 6th placer: Carlos Lowel Alvarez (Morning Star Montessori)
  • 7th placer: Justin Christopher Paras (Maquiling School, Inc.)
  • 9th placer: Kate Mary Ann Biscocho (South Greenville)
  • 10th placer: Eainna Faye Tagalog (Morning Star Montessori)

2011-2012 BRAIN TRAIN UP Rural High School Qualifiers - Topnotchers

  • 1st placer: Nathan Ross Bantayan
  • 2nd placer: Alessandra Maeve Ocampo
  • 3rd placer: Gabrielle Erwin Awitan
  • 4th placer: Joaquin Jose Lopez
  • 5th placer: Martin Gabriel Mangahas
  • 9th placer: Jocelyn Albert Perfecio
  • 10th placer: Joshua Tristan Dita

2010-2011 Brain Train UP Rural High School Passers - Topnotchers

  • 1st Albert Jason Olaya
  • 2nd Juancho Raymundo
  • 3rd Paola Anne Eunice Basinillo
  • 6th Bienvenido Luis Castro
  • 7th Jeremy Cortez
  • 8th John Dominic Pua
  • 9th Michelia Merill Malabrigo
  • 10th Gianna Toledo

2009-2010 Brain Train UP Rural High School Passers - Topnotchers

  • Alicia Anne Lantican
  • Hannah Mercado
  • Israel Tisalona
  • Inna Allysa Avenido
  • Alista Perez
  • Martin Joseph Sundo
  • Bianca Isabel Redondo
  • Jon Narciso

2008-2009 BRAIN TRAIN UP Rural High School Qualifiers - Topnotchers

  • Baconguis, Liana Isabel, 1st
  • Navarro, Ron Gabriel, 2nd
  • Valerio, Pardau Laarni, 4th
  • Manalo, Joshua David, 5th
  • Lapitan, Bea Gian Carla, 6th
  • Pisano, Daniel Joseph, 7th
  • Co, Anthony Ferdinand, 8th
  • Tiongson, Maiden Kristine, 9th
  • Umali, Yancy Philyne, 10th

2007-2008 BRAIN TRAIN UP Rural High School Qualifiers - Topnotchers

  • DIONORA, ANGELO GABRIEL
  • CABALLERO, ARA DOMINIQUE
  • PUCYUTAN, MA. ANJELLICA
  • ARELLANO, BEATRIZ

2006-2007 BRAIN TRAIN UP Rural High School Qualifiers - Topnotchers

  • RAMON EMMANUEL ANGELES
  • KRISTINE CHUMACERA
  • MARCONI LOUISE OPAON
  • EMMANUEL JEROME TAGARO
  • MA. DOMINIQUE CULING
  • RANIELLE CAEZAR YOSA
  • JAYCEE URRIQUIA

2005-2006 BRAIN TRAIN UP Rural High School Qualifiers - Topnotchers

  • LOST LIST

2004-2005 BRAIN TRAIN UP Rural High School Qualifiers - Topnotchers

  • Edward Allan Torres, 4th
  • John Matthew Cajudo, 5th
  • Angelo Augusto Sumalde, 6th
  • Marianne Raiza Lansigan, 8th
  • Andrew Kevin Tamisin, 9th

2003-2004 BRAIN TRAIN UP Rural High School Qualifiers - Topnotchers

  • Edward Allan Torres, 4th
  • John Matthew Cajudo, 5th
  • Angelo Augusto Sumalde, 6th
  • Marianne Raiza Lansigan, 8th
  • Andrew Kevin Tamisin, 9th

2002-2003 BRAIN TRAIN UP Rural High School Qualifiers - Topnotchers

  • Fernando Lit, 2nd
  • Bianca Isobel Ferido, 3rd
  • John Gerald Reamillo, 4th
  • Aryan Paula Manalo, 5th
  • Alexa Jean Capareda, 6th
  • Solivas, Jocelyn Sharmaine Cyda, 8th
  • Nyka Sofia Serrano, 9th

2001-2002 BRAIN TRAIN UP Rural High School Qualifiers - Topnotchers

  • Marian Clare Toledo, 1st
  • Brian James Aggangan, 2nd
  • Bea Czarina Bartolome, 5th

2000-2001 BRAIN TRAIN UP Rural High School Qualifiers - Topnotchers

  • Anna Francesca Robles, 1st
  • Jean Aileen Elauria, 2nd
  • Zarah Kryzel Melgar, 3rd
  • Lovely Mae Lawas, 6th
  • Anthony Verrick Dones, 7th
  • Ray-Anne Punzalan, 10th